Budowanie marki własnej

usmiech

KIM JESTEM DOKĄD ZMIERZAM?
Jedną z cech współczesności jest pewna powierzchowność, przejawiająca się w kulcie marki, o naszych czasach mówi się “przerost formy nad treścią”.  Książka Naomi Klein „No logo”, krytykuje zachodzące zmiany, opisuje zjawisko przesuwania się wartości produktu z jego funkcji użytkowych do samej tylko etykiety. W minionych wiekach płaciliśmy za buty z uwagi na ich trwałość, wygodę, estetykę wykonania. Dzisiaj płacimy głównie za znaczek określonego producenta. Naomi Klein pokazuje obłudę wielu koncernów, które dbają tylko o swój wizerunek zewnętrzny, wydają miliardowe kwoty na kreowanie marki, a za tym wszystkim stoi dewastacja środowiska naturalnego, wyzysk biednych krajów, zatrudnianie dzieci, brak szacunku w zarządzaniu ludźmi w przedsiębiorstwie.

“Essential Action, główny inicjator bojkotu Shella, zorganizowała akcję wysyłania do kierownictwa firmy pocztówek z zaleceniem: „Przeznaczcie pieniądze na to, żeby wyczyścić bałagan, którego narobiliście, a nie na swój wizerunek!”, zaś w kwietniu 1999 roku londyńscy aktywiści oblali schody przed międzynarodową centralą koncernu zieloną i czerwoną farbą. Zielona farba, jak powiedział jeden z anonimowych sprawców, była po to, by Shell mógł sprawdzić, jak smakuje „mydlenie oczu na zielono”.

No Choice No Jobs No Logo. Naomi Klein

Mając na uwadze te zjawiska, błędy które zostały i są popełniane w kreowaniu wizerunku, chcemy mówić o marce osobistej, która nie będzie grą i manipulacją otoczeniem, ale pokazaniem tego co w nas jest autentyczne i najlepsze. Nie chodzi nam o to, aby kreować markę osoby mądrej, kompetentnej, uczciwej, ale aby być osobą kompetentną, mądrą i uczciwą i umieć to w profesjonalny sposób pokazać otoczeniu. Oczywiście czasami potrzebujemy wypracować w sobie cechy i umiejętności, które wiemy, że są nam potrzebne, aby osiągnąć zamierzone cele, a których na ten moment jeszcze nie mamy.  W praktyce człowiek by dojść do wymarzonego wizerunku chce schudnąć lub przytyć, skończyć studia podyplomowe, nauczyć się występować na forum, zdobyć wiedzę z zakresu zarządzania projektami itp. Kreowanie marki to pokazywanie tego co w nas najlepsze oraz diagnoza obszarów nad którymi powinniśmy popracować, aby w przyszłości móc je zaprezentować w naszej marce i dzięki temu szybciej osiągnąć to na czym nam w życiu zależy.

ABY I FORMA I TREŚĆ BYŁY NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI.

Budowanie marki osobistej polega więc na eksponowaniu tego, co już jest w nas, tyle tylko, że ukryte lub niedostatecznie naświetlone lub wypracowywanie tego co jest nam potrzebne aby osiągnąć sukces.

Budowanie własnej marki to jak ubieranie się. I taj jak w ubieraniu zawsze w czymś nam jest dobrze, a w czym innym nie. To czego nie chcielibyśmy to zaopatrzyć się w ubrania w których nie czujemy się komfortowo, aby nie obudzić się w “ubraniach”, które zupełnie do nas nie pasują lub w których jest nam źle, które ograniczają, krępują lub po prostu są za małe albo za duże.

SAMOŚWIADOMOŚĆ – KIM JESTEŚ?

kobieta w oknie

Samoświadomośćczyli wiedza o sobie, to punkt wyjścia przy budowaniu marki osobistej. Zanim zaczniemy promować wartość jaką jesteśmy, musimy znać  swój potencjał i odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania:

Jakie mam  mocne strony?
Jakie są moje talenty?
W czym jestem naprawdę dobry?
Co mnie wyróżnia, co mam w sobie niepowtarzalnego?
Jakie wartości są dla mnie najważniejsze w życiu?

Samoświadomość to ciągłe poszukiwania siebie i nieustający rozwój, to szczera odpowiedź na tak głębokie pytania jak: Kim jestem, po co istnieję? Co dokładnie chcę osiągnąć? W jakim kierunku zmierzam?

Celem budowania marki własnej jest osiągnięcie ważnych dla nas celów, marka osobista ma nam służyć w szybszym, mniej wyczerpującym osiągnięciu tego na czym  nam w życiu zależy.

AUTENTYCZNOŚĆ – CZY JĄ POSIADASZ?

maska5
Bądź sobą, wszyscy inni są już zajęci. Oskar Wilde

Gram czy jestem autentyczny? A jeżeli gram to czy w tych rolach jest mi dobrze? Czy moja marka wymaga gry ode mnie?

Aby posiadać autentyczność należy nie bać się siebie. I tu znowu dotykamy kwestii poczucia własnej wartości i samoakceptacji, która pomaga nam spojrzeć na siebie na nasze mocne strony i nasze słabości. Spojrzeć ze spokojem i akceptacją połączoną z potrzebą ciągłego rozwoju. Poczucie własnej wartości daje nam siłę, aby spojrzeć na siebie i zauważyć z wręcz odczuwalną radością obszary w nas do zmiany i rozwoju.

Czym jest poczucie własnej wartości: świadomością, że jesteśmy częścią czegoś wielkiego pięknego i dobrego. Że jest w nas przewaga dobra nad złem, że dobro może w nas zwyciężać. Poczucie własnej wartości to wdzięczność istnienia, wdzięczność za każdy dzień przeżyty zgodnie ze swoimi wartościami. A sprowadzając te wywody na bardziej przyziemne kwestie, poczucie własnej wartości to wdzięczność, że się jest tu i teraz, że ma się co jeść, czym oddychać, w co się ubrać, do kogo się uśmiechnąć, z kim porozmawiać.

Ktoś może powiedzieć nie to nie jest tak, mylimy tu przyczynę ze skutkiem – Gdy masz poczucie własnej wartości to dopiero wtedy potrafisz odczuwać wdzięczność, za każdy drobny szczegół w swoim życiu. Tak to prawda czasami trudno jest odróżnić co jest przyczyną a co skutkiem.

Ale niezależnie od tego poczucie własnej wartości i wdzięczność leżą bardzo blisko siebie i są konieczne, aby być autentycznym, a to kreuje naszą silną markę.

ODWAGA POKAZANIA SIĘ I MÓWIENIA O SOBIE.

WŁASNA MARKA I PIERWSZE WRAŻENIE JAKIE BUDUJESZ.
body
Budowaniu pozytywnego pierwszego wrażenie poświęca się w literaturze między innymi dlatego tak dużo miejsca gdyż są z nim związane pewne zjawiska psychologiczne, które mają znaczący wpływ na kształtowanie naszej marki. Po pierwsze informacje odbierane jako pierwsze, powodują selekcję informacji napływających później i odrzucenie danych rozbieżnych z pierwszym wrażeniem. Po drugie istnieje tendencja do pomniejszania ważności późniejszych informacji i zapominania tych danych, które są niezgodne z wcześniej wytworzonym obrazem danej osoby. Informacje odebrane jako pierwsze wyznaczają kierunek postrzegania danej osoby, do niego „dopasowane” są wszystkie później napływające informacje. Jeżeli np. uznaliśmy, że Piotr jest miłym chłopakiem, taki wizerunek zbudował w naszych oczach, to jeżeli dowiemy się, że nie ustąpił staruszce miejsca w autobusie, stwierdzimy, że najprawdopodobniej nie zauważył jej. Zjawisko to pokazuje, że mamy tendencję do potwierdzania własnych przekonań, poprzez wychwytywanie z otoczenia wszystkiego tego co je potwierdza lub interpretowanie napływających informacji w ten sposób aby nie zaburzały naszego wyrobionego zdania o otaczających zjawiskach.

Skoro wziąłeś tę rolę, graj ją! Seneka
Kreowanie marki własnej to między innymi budowanie dobrego pierwszego wrażenia, ale nie zakłamanego pierwszego wrażenia. Pierwsze wrażenie wyznacza kierunek jak nas spostrzegają inni i czego od nas oczekują. Brak autentyczności w pierwszym wrażeniu i odgrywanie roli może mieć poważne negatywne konsekwencje, może spowodować, że inni zaczynają od nas oczekiwać tego czego tak naprawdę nie możemy im dać, lub zaczynamy z trudem spełniać ich wymagania (które sami wykreowaliśmy) i mamy trudność w wycofaniu się z obranej “nie nasze” drogi. Gramy wykreowaną obcą nam rolę i coraz bardziej czujemy się w tym niekomfortowo. Zbyt wiele osób oczekuje od nas, że pójdziemy drogą wyznaczoną przez wybraną rolę, a ich oczekiwania powodują że jest nam trudno wycofać się i zacząć być sobą. Takie właśnie są niebezpieczeństwa kreowania marki, pierwszego wrażenia, które nie jest zgodne z naszą prawdziwą naturą. Z tego też względu przy kreowaniu wizerunku tak dużo uwagi poświęca się samoświadomości i odkryciu prawdziwego ja, naszych prawdziwych talentów i predyspozycji.

DOKĄD ZMIERZASZ?

droga

Lider wejdzie na najwyższe drzewo, rzuci okiem na okolicę i krzyknie – “To nie ta dżungla!”
Wiecie, co często odpowiadają pracowici i skuteczni menedżerowie i pracownicy?
“Zamknij się! Idzie nam coraz lepiej!”
Stephen Covey

Czy drabina po której się wspinam jest przystawiona tam gdzie chcę wejść?

Wyobraź sobie, że jesteś już na szczycie jak się tam czujesz? Czy właśnie tu chciałeś dojść?
Gdybyś miał jeszcze raz się wspinać co zrobiłbyś inaczej?

ZA CZYM TĘSKNISZ?

kobieta na ławce
Zanim przejdziesz do czytania kolejnych akapitów proszę odpowiedz i zanotuj odpowiedzi na następujące pytania?

Jeżeli byłbyś drzewem to jakim?
Jeżeli byłbyś  kwiatem to gdzie byś rósł?
Jeżeli byłbyś samochodem to jakiej marki?
Jeżeli byłbyś podróżą to dokąd?
Jeżeli byłbyś winem to jakiego gatunku?
Gdybyś miał być książką to o czym?
Jeżeli byłbyś zwierzęciem to jakim?
Jeżeli byłbyś muzyką to jaką?
Spójrz jeszcze raz na pytania i na odpowiedzi. Jakie tęsknoty wyłaniają się z nich?
Czy wspinanie się po twojej drabinie zaspakaja te tęsknoty?

Wyobraź sobie, że jesteś już na szczycie drabiny, które z tęsknot zaspokoiłeś, a może pojawiają się nowe, a może odczuwasz jeszcze silniej brak czegoś gdy już jesteś osiągnąłeś wymarzony sukces?

MARKA OSOBISTA WYMAGA UMIEJĘTNOŚCI KOMUNIKOWANIA SIĘ.

W dowolnym języku nie powiesz niczego innego ponad to, kim jesteś.. Ralph Waldo Emmerson

Jak promować własną markę?
Co inni mówią o mnie? Jak mnie opisują?
Co ja innym mówię o sobie?

Mówisz o sobie
poprzez przyjaciół, których sobie znajdujesz,
poprzez sposób, w jaki mówisz,
poprzez to czym wypełniasz wolny czas,
poprzez użytek, jaki robisz z czasu i pieniędzy

Mówisz o sobie
poprzez to jak się ubierasz,
poprzez stan ducha z jakim znosisz przeciwności,
poprzez rodzaj rzeczy, z jakich się śmiejesz
poprzez muzykę, jakiej słuchasz.

Mówisz o sobie
poprzez sposób, w jaki chodzisz,
poprzez spraw, o których lubisz mówić,
poprzez styl, w jaki znosisz klęski,
a nawet poprzez to jak jesz.
Poprzez książki, które wybierasz z wypełnionej półki.
Właśnie w ten sposób i inne jeszcze mówisz o sobie.
Nie ma, zatem ani odrobiny sensu w próbach odgrywania nieprawdziwej roli.
Sam mówisz o sobie.

MISTRZOWIE – JAKIE MAM WZORY?

Jakąkolwiek obierzecie sobie karierę, postawcie sobie w niej cel wzniosły.
Miejcie kult wielkich ludzi i wielkich rzeczy.
Ludwik Pasteur

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: