Stres inaczej

Stres sprzyja postawie prospołecznej. Wyobraź sobie, że bierzesz udział w teleturnieju pt. Zaufanie. Dostajesz 100 zł. Drugi gracz, którego w ogóle nie znasz nie ma żadnych środków. Jeżeli zadeklarujesz, że nie ufasz  tej obcej osobie owe 100 zł zostanie podzielone pomiędzy was czyli dostaniesz 50 zł. Jeżeli zaś wyrazisz zaufanie do nieznanego Ci gracza kolejna decyzja będzie należała do niego. Gdy okaże się godny Twojego zaufania i też Ci zaufa nagroda się zwiększy i dostaniecie po 200 zł. W przeciwnym razie nagroda też się zwiększy tyle, że drugi gracz zgarnie wszystko a Ty zostaniesz z niczym. Jaka byłaby Twoja decyzja? … Continue reading Stres inaczej

Techniki komunikacyjne w pracy terapeuty.

„Spotkanie dwóch osobowości przypomina kontakt dwóch substancji chemicznych: jeżeli nastąpi jakakolwiek reakcja, obie ulegają zmianie.” (Carl Gustav Jung)  “Z gleby naszych podstawowych przekonań i postaw kiełkują rośliny: techniki, z których korzystamy.” Amy Mindell Metaumiejętności Nie można się nie komunikować. Wszystko – jakich słów używamy, jakim głosem je wypowiadamy, co robi w tym czasie nasze ciało, jak patrzymy na drugiego człowieka, o czym myślimy – tym wszystkim komunikujemy się. Co sprawia, że robimy to dobrze? Czy w ogóle da się powiedzieć “Ten terapeuta potrafi dobrze się komunikować”, a może nie sposób zostać terapeutą jeżeli nie posiadamy umiejętności tzw. dobrego komunikowania się … Continue reading Techniki komunikacyjne w pracy terapeuty.

Kochaj bliźniego swego jak siebie samego.

Na nasze relacje z innymi ma wpływ to jakie mamy relacje z samym sobą, a nasz stosunek do samego siebie kształtuje nasz stosunek do innych. Emocje jakie żywimy do drugiego człowieka są zdeterminowane emocjami jakie mamy do samego siebie. Zdanie “kochaj bliźniego swego jak siebie samego” właśnie to oznacz – jeżeli chcesz kochać innych to zacznij od kochania siebie.  Czym jest miłość warunkowa do siebie i innych. Jak sama nazwa ją definiuje to miłość stawiająca warunki, czyli kocham siebie i innych ale za coś. Za to co osiągnąłem, jakie mam sukcesy, ile zarabiam, jakie oceny dostaję, jak się ubieram….  Miłość … Continue reading Kochaj bliźniego swego jak siebie samego.

Jesteśmy systemem naczyń połączonych.

ZROZUMIEĆ SYSTEM NACZYŃ POŁĄCZONYCH  Jak zobaczyć to, co niewidzialne? Tak jak współczesna medycyna tak i teorie zarządzania starają patrzeć się na organizację holistycznie. Potrzeba przyglądania się problemowi jako całości, a nie wyłącznie przez pryzmat własnego działu czy własnych kompetencji to podstawa dogłębnego zrozumienia zachodzących zmian i przewidywania tego co może się wydarzyć. Organizacja jest systemem naczyń połączonych, ogromnie ważne jest zobaczyć całą organizację, wtedy też zdajemy sobie sprawę: że pewne czynności należy robić równolegle, że skutki wielu działań podejmowanych obecnie, pojawią się dopiero w bliższej lub dużo dalszej przyszłości – efekt opóźnienia. Osoby siedzące we wnętrzu systemu nie są często … Continue reading Jesteśmy systemem naczyń połączonych.

Pokonać grawitację

Pokonać grawitację Emocje pozytywne wyzwalają energię  Autorka: Dorota Jaślan  “Radość porusza nas w górę i na zewnątrz, do innych ludzi. Jest ukierunkowana w stronę transcendencji, wychodzenia poza aktualne relacje i poza opór, jakie stawia nam świat. Każdy ruch związany z radością jest ruchem, który unosi, pozbawia nas naturalnej ciężkości, powoduje, że się unosimy i widzimy rzeczy z innej perspektywy” Verena Kast Emocje zarówno te pozytywne jak i negatywne są nam potrzebne. Po co nam emocje negatywne? Strach będzie chroniły nas aby nie popełniać błędów, aby nie wejść pod “pędzący samochód”. Złość, może zmotywować do działania, do podjęcia decyzji aby sprzeciwić … Continue reading Pokonać grawitację