Jak pokonać grawitację?

JAK POKONAĆ GRAWITACJĘ?
O emocjach które nas uzdrawiają.
Autorka: Dorota Jaslan

cropped-cropped-cropped-cropped-cropped-cropped-1-2111.jpg

“Radość porusza nas w górę i na zewnątrz, do innych ludzi. Jest ukierunkowana w stronę transcendencji, wychodzenia poza aktualne relacje i poza opór, jakie stawia nam świat. Każdy ruch związany z radością jest ruchem, który unosi, pozbawia nas naturalnej ciężkości, powoduje, że się unosimy i widzimy rzeczy z innej perspektywy” Verena Kast

Emocje i te pozytywne i negatywne są nam potrzebne aby przeżyć. Emocje negatywne takie jak np. strach będą chroniły nas aby nie popełniać błędów, aby nie wejść pod “pędzący samochód”. Złość, może zmotywować nas do działania, przeciwdziałania czemuś co nam się nie podoba, na co nie wyrażamy zgody, zazdrość najprawdopodobniej jest informacją, że czegoś nam w życiu brakuje. Oczywiście, bardzo często emocji tych i płynących z nich informacji nie wykorzystujemy w odpowiedni sposób i są one dla nas rujnujące, a nie wspierające. Jednakże na ten moment chcę skoncentrować się na znaczeniu emocji pozytywnych i ich roli w naszym życiu. Według Barbary Fredrickson, profesor Uniwersytetu Michigan emocje pozytywne służą ważnemu celowi, daleko wykraczającemu poza przyjemne samopoczucie, w które nas wprawiają. Emocje pozytywne mają bardzo ważne zadanie w procesie ewolucji. Powiększają nasze stałe zasoby intelektualne, fizyczne i społeczne, tworząc rezerwy do których możemy sięgnąć, kiedy pojawia się zagrożenie lub szansa. W przeciwieństwie do ograniczeń, które stwarzają emocje negatywne, te pozytywne sprawiają, że jesteśmy bardziej serdeczni, tolerancyjni i twórczy. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły i nowe doświadczenia. Emocje pozytywne pomagają odbudowywać nasz organizm, dodawać energii, która jest nam potrzeba każdego dnia, a szczególnie w zetknięciu z problemami, wyzwaniami. Potrzebna jest wtedy większa dawka energii aby sobie z nimi poradzić. Nagromadzona energia, “doładowane akumulatory” potrzebna jest nam także gdy w naszym życiu pojawiają się szanse i beż nagromadzonych rezerw nie bylibyśmy w stanie z nich skorzystać, a może nawet ich zauważyć.

Emocje, które leczą. Co to jest koherencja serca?
Dr David Servan-Schreiber w książce “Zdrowiej, poznaj lęk, stres i depresję” opisuje ćwiczenie tzw. koherencji serca, które polega na oddechu skoncentrowanym na klatce piersiowej w miejscu w którym znajduje się serce oraz jednocześnie przywoływanie uczucia miłości, wdzięczności, radości. W opracowaniu opublikowanym w “American Journal of Cardiology” naukowcy z Heratmath Institute wykazali, że wywołanie pozytywnych emocji takich jak miłość, wdzięczność, czułość i koncentracja tych emocji na sercu wraz z oddechem niezwłocznie prowadzi do przesunięcia zmienności rytmu serca do fazy tzw. koherencji. Koherencja serca znajduje odbicie w mózgu emocjonalnym, co stabilizuje autonomiczny układ nerwowy, utrzymuje w stanie równowagi układ współczulny i przywspółczulny. Doktor F.Luskin w 2002 roku w opracowaniu pt. “A controlled pilot stude of stress management training in elderly patients with congestive heart failure” opisuje badania na grupie pacjentów cierpiących na ciężką niewydolność serca poddanym ćwiczeniom koherencji serca. Po sześciu tygodniach terapii w grupie tych pacjentów, którzy nauczyli się panować nad koherencją, poziom stresu spadł o 22%, a depresji o 34%. W grupie kontrolnej poddanej tradycyjnemu leczeniu niewydolności serca, wszystkie te wskaźniki pogorszyły się w stosunku do poziomu początkowego.
Do innych wskaźników, które ulegają zmianie przy stosowaniu ćwiczeń koherencji serca należą (E. Baulieu, G. Thomas “DHEA sulfate and aging” 2000):
 Obniżenie ciśnienia tętniczego krwi;
 Poprawa równowagi hormonalnej;
 Po miesiącu stosowania koherencji serca przez pięć dni w tygodniu po 30 minut poziom DHEA, hormonu młodości podniósł się średnio o 100%;
 Poziom kortyzolu, hormonu stresu obniżył się o 23%.

W porównaniu do wszystkich innych narządów, serce wytwarza największe i najsilniejsze pole energii i jest ono 100 razy silniejsze elektrycznie oraz do 5 tys. razy silniejsze magnetycznie od mózgu. Serce emituje to pole elektromagnetyczne w zależności od naszych emocji i ma ono średnicę od dwóch i pół do trzech metrów, czyli sięga daleko poza nasze ciało. Dopiero teraz nauka zaczyna odkrywać to, co w starożytnych tradycjach duchowych znane było od tysięcy lat.

Weź więc głęboki oddech skoncentruj się na sercu i przywołaj uczucie miłości. I zrób to każdego dnia wiele, wiele razy.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: