Udało się

Autorka: Dorota Jaślan

gambling

Z wielu poradników rozwoju osobistego, słuchając specjalistów od komunikacji interpersonalnej dowiemy się, że nie jest wskazane nadużywanie słów “Udała się”. Zwrotu tego często używamy opisując sytuacje, w których coś pozytywnego się wydarzyło i tak np. mówimy „udało mi się dokończyć dzisiaj ten artykuł”, „udało mi się spotkać z koleżanką”, „udało nam się nie pokłócić”.  Porady specjalistów, aby raczej unikać sformułowania „udało się” wynikają stąd,  że gdy mówimy „udało się” (Udało mi się zdać egzamin, udało mi się zdobyć tego klienta, udało mi się dostać trzy tygodnie urlopu) nie przypisujesz sobie sprawstwa związanego z danym wydarzeniem, przypisujemy sprawstwo zewnętrznym okolicznościom. I w ten lingwistyczny sposób możemy pomniejszać swoją rolę w odnoszonych sukcesach.

Jeżeli mówisz: “Zrobiłem to, zrealizowałem” – to w tych słowach jednocześnie wyrażasz swoją “moc” odnoszenia sukcesów. Mówiąc “zrobiłem to” podnosisz swoje poczucie własnej wartości, budujesz większą wiarę w siebie i swoje możliwości.

Proponuję jednak troszkę skomplikować temat. A co jeżeli za słowami “Udało się” stoi  przekonanie “Świat mi sprzyja”, “Mam w życiu szczęście”? Jest duża szansa, że mówiąc “Udało mi się zdać egzamin” przypominasz sobie za każdym razem jakim jesteś szczęściarzem. A to przekonanie zgodnie z teoriami samospełniającej się przepowiedni będzie Ci pomagało realizować marzenia, być osobą bardziej sprawczą.

Wyobraź sobie, że zamiast “udało się” zaczynasz prawie zawsze używać zwrotu “Zrobiłem to”. Z jednej strony nie sposób się nie zgodzić, że zasilasz siebie, że umacniasz swoje poczucie własnej wartości i sprawczości. W wielu sytuacjach dobrze jeżeli naprawdę uświadomimy sobie, zdamy sobie sprawę z tego, że to dzięki naszym umiejętnościom, wiedzy, działaniom odnosimy sukcesy.  Ale z drugiej strony jak dużo odpowiedzialność spoczywająca tylko i wyłącznie na Tobie – teraz to od Ciebie wszystko zależy – a wcześniej udawało się, działo się, czasami nawet nie wiadomo jak, tak jakbyśmy mieli jakiś niewidzialnych sprzymierzeńców. W tym „Udało się” jest jakiś rodzaj lekkości.  Więc może nie rezygnuj w 100% z tego zwrotu. Bądź świadom swoich mocnych stron, wszystkich zasobów które posiadasz aby realizować swoje plany życiowe a jednocześnie niech Ci towarzyszy przekonanie, że Świat Ci sprzyja. Nie rezygnuj ze swoich „sprzymierzeńców”

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: