Samoświadomość a nasza wewnętrzna siła i energia do działania.

Samoświadomość a nasza wewnętrzna siła i energia do działania. Wzrost samoświadomości poprzez zadawanie pytań. Dorota Jaslan

Wiliam Ury autor między innymi książek „Odchodząc od nie”, „Dochodząc do tak z samym sobą” obserwując najlepszych negocjatorów, menedżerów zauważył, że to co ich łączy, a jednocześnie wpływa na skuteczność i poziom energii to sposób w jaki analizują wydarzenia.

Skuteczni negocjatorzy, menadżerowie, a jednocześnie mający w sobie dużo pozytywnej energii mają tendencję do tego, aby analizując jakieś zdarzenia zadawać trzy pytania:

W czym byłem dobry?

Co następnym razem zrobię inaczej/lepiej?

Czego się z tego nauczyłem?

W czym byłem dobry? – to pytanie które z każdej sytuacji – i z tej którą oceniamy jaką nasz sukces i z tej którą oceniamy jako porażkę, ma wyciągnąć wszystko to co będzie umacniało nasze poczucie wartości. Poczucie wartości to bowiem zasoby dzięki którym mamy odwagę podejmować kolejne wyzwania, uczyć się, zmieniać, konfrontować z naszymi słabościami.

Jak te pytania wpływają na naszą energię?

Co następnym razem (w podobnej sytuacji) zrobię lepiej/inaczej? W tym pytaniu zawarta jest już analiza – ale analiza nakierowana od razu na przyszłość. Biorę lekcję z przeszłości (ze zdarzenia które analizuję) i od razu wnioski wkładam w przyszłość, kreuję obraz przyszłości. Jest to o wiele bardziej energetyzujący sposób analizy zdarzeń aniżeli pytania: Co zrobiłem źle?, Dlaczego oni tak zareagowali? Dlaczego nie zastosowałem jeszcze tego? Zwróć uwagę, że tak sformułowane pytania odnoszą się do przeszłości i mają w sobie duży pierwiastek negatywności. W pytaniu: Co następnym razem zrobię lepiej/inaczej? – nie uciekamy od odpowiedzialności, od analizowania błędów, ale od razu widzimy pozytywne zmiany, wprowadzone usprawnienia w przyszłości.

Czego się nauczyłem z tego zdarzenia? Niech i nasze sukcesy będą naszą lekcją – co powtarzać, co wzmacniać i niech porażki będą naszą lekcją – czego nie robić, czego unikać.

Zadania:

Przez kolejne dni proszę wybierz jedno zdarzenie z każdego dnia i zadaj sobie analizując je trzy pytania. Zanotuj co Ci przychodzi na myśl w odpowiedzi na każde z tych pytań (nie cenzuruj odpowiedzi, pozwól sobie po prostu na usłyszenie pierwszych myśli jakie Ci przychodzą na myśl po usłyszeniu pytania).

PYTANIA:

W czym byłam dobra? Co warto jest powtarzać?

Co następnym razem zrobię inaczej lub lepiej?

Czego się z tego zdarzenia nauczyłam?

Źródło :https://pixabay.com/pl/images

Co? zamiast Dlaczego?

Tasha Eurich w książce „Insight: The Power of Self-Awareness in a Self-Deluded World” (Wgląd: moc samoświadomości w zwodniczym świecie) mówi z jednej strony jak wzrost samoświadomości wpływa na naszą wewnętrzną moc, a jednocześnie jakie są niebezpieczeństwa niewłaściwie zadawanych pytań samemu sobie.

Zachęcam Cię do obejrzenia wystąpienia Tashy Eurich https://www.youtube.com/watch?v=tGdsOXZpyWE

i przyjrzenia się jakie Ty sobie odruchowo zadajesz pytania każdego dnia.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: