Biec szybko aby pozostać w tym samym miejscu.

Darmowe ilustracje Zabytkowe
https://pixabay.com/

Bo widzisz, TUTAJ musisz biec tak szybko, jak tylko potrafisz, żeby zostać w tam samym miejscu. A jak chcesz dostać się w inne miejsce, musisz biec dwa razy szybciej. Lewis Carroll, Po drugiej stronie Lustra i co tam Alicja znalazła. Alicja w Krainie Czarów.

Czego nowego ostatnio się nauczyłaś?

  • Co Cię dziś ciekawi?
  • Jaką wiedzę zgłębiasz?
  • Czego się dziś uczysz?

Mózg a nowości.

Odkrycia naukowe mówią, że gdy organizm zostaje postawiony w nowej sytuacji, gdy uczymy się czegoś nowego aktywowane zostają nowe geny (gen to fragment DNA) w centralnym układzie nerwowym, które kodują nowe białka. A one z kolei służą jako budulec dla nowych struktur w naszym mózgu.

Dlaczego warto zrezygnować ze stagnacji?

Aby pobudzić nasz mózg do tworzenia nowych struktur warto zrezygnować ze stagnacji. Może dlatego część z nas tak mocno czuje jak służy nam udawanie się w nowe miejsca, poznawanie nowych idee, uczenie się nowych rzeczy i wykonywanie nowych czynności. W przeciwnym razie nie jesteśmy w stanie stymulować naszego organizmu i najprawdopodobniej też nie wykorzystujemy całości naszego potencjału.

Z umiarem.

I jak w wielu kwestiach i tu warto zachować umiar. Uczenie się nowego jest wysiłkiem, zużyciem energii. Dlatego zresztą często nasz organizm będzie się bronił przed „nowościami” i zachęcał nas do rutyny, ponieważ wtedy zużywa mniej energii. W znanym środowisku poruszamy się jak na automatycznym pilocie. Bądź więc sam dla siebie wyrozumiałym nauczycielem i dawkuj sobie „nowości” tak aby Ci służyły i rozwijały Twój uśpiony w rutynie potencjał.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: