
Bo widzisz, TUTAJ musisz biec tak szybko, jak tylko potrafisz, żeby zostać w tam samym miejscu. A jak chcesz dostać się w inne miejsce, musisz biec dwa razy szybciej. Lewis Carroll, Po drugiej stronie Lustra i co tam Alicja znalazła. Alicja w Krainie Czarów.
Czego nowego ostatnio się nauczyłaś?
- Co Cię dziś ciekawi?
- Jaką wiedzę zgłębiasz?
- Czego się dziś uczysz?
Mózg a nowości.
Odkrycia naukowe mówią, że gdy organizm zostaje postawiony w nowej sytuacji, gdy uczymy się czegoś nowego aktywowane zostają nowe geny (gen to fragment DNA) w centralnym układzie nerwowym, które kodują nowe białka. A one z kolei służą jako budulec dla nowych struktur w naszym mózgu.
Dlaczego warto zrezygnować ze stagnacji?
Aby pobudzić nasz mózg do tworzenia nowych struktur warto zrezygnować ze stagnacji. Może dlatego część z nas tak mocno czuje jak służy nam udawanie się w nowe miejsca, poznawanie nowych idee, uczenie się nowych rzeczy i wykonywanie nowych czynności. W przeciwnym razie nie jesteśmy w stanie stymulować naszego organizmu i najprawdopodobniej też nie wykorzystujemy całości naszego potencjału.
Z umiarem.
I jak w wielu kwestiach i tu warto zachować umiar. Uczenie się nowego jest wysiłkiem, zużyciem energii. Dlatego zresztą często nasz organizm będzie się bronił przed „nowościami” i zachęcał nas do rutyny, ponieważ wtedy zużywa mniej energii. W znanym środowisku poruszamy się jak na automatycznym pilocie. Bądź więc sam dla siebie wyrozumiałym nauczycielem i dawkuj sobie „nowości” tak aby Ci służyły i rozwijały Twój uśpiony w rutynie potencjał.
Leave a Reply