Smoki nie istnieją. Czego nie chcemy zobaczyć?

https://pixabay.com/

„Mały chłopiec o imieniu Krzyś obudził się pewnego ranka – widzi przed sobą smoka siedzącego na skraju łóżka. Stworzenie jest malutkie, wielkości domowego kotka, a na jego pyszczku zarysowuje się delikatny uśmiech. Chłopiec mówi o malutkim przyjacielskim smoku swojej mamie. Ta jednak z ogromną stanowczością odpowiada synkowi, że smoki nie istnieją. Tymczasem smok Krzysia zaczyna rosnąć i z każdym dniem jest coraz większy. Zjada wszystkie kanapki z marmoladą przygotowane na śniadanie dla chłopca. Wkrótce staje się tak wielki, że wypełnia sobą niemal całą przestrzeń domu. Utrudnia to wręcz przemieszczanie się domowników. Gdy mama sprząta to odkurzanie zajmuje jej dwa razy więcej czasu niż wcześniej. Obchodzi smoka dookoła, do poszczególnych pomieszczeń wchodzi i wychodzi oknami, wciska ssawkę odkurzacza, gdzie tylko się da. Przychodzi moment, gdy smok wstaje i odchodzi z całym domem na swoich plecach. Tata Krzysia gdy wraca wieczorem do domu, w miejscu, gdzie mieszkał zastaje tylko puste miejsce. Na szczęście Pan Janek sąsiad mówi mu, gdzie „poszedł” jego dom. Ojciec odnajduje go, wspina się do pokoju po szyi smoka i dołącza do żony i synka. Mama nadal twierdzi, że smoki nie istnieją. Jednak Krzyś, któremu skończyła się cierpliwość, stwierdza jasno i dobitnie: „Mamo ten tutaj jednak istnieje!!!” Gdy smok zostaje zauważony momentalnie zaczyna się kurczyć. Po chwili znów jest rozmiarów kotka. Wszyscy uznają, że smoki tego rozmiaru istnieją i są milej widziane aniżeli te gigantycznych rozmiarów. Mama, która wreszcie przejrzała na oczy, pyta zrozpaczona, dlaczego ten smok tak urósł, na co Krzyś odpowiada „Być może chciał abyś go w końcu zauważyła”

Urastające problemu do takich rozmiarów, że są w końcu widoczne.

Dlaczego nie widzimy czegoś co jest widoczne?

  • Dlaczego kobieta nie zauważa, że mąż zaczyna wracać później z pracy?
  • Dlaczego mąż nie zauważ, że ona już mu nie opowiada jak minęła jej praca?
  • Dlaczego nie widzimy zaczerwienionych oczu dziecka?
  • Dlaczego nie dociera do nas informacja o zmianach jakie dokonują się w branży w jakiej pracujemy?
  • Dlaczego….?

Mechanizmy obronne. Dlaczego nie widzimy tego co jest widoczne?

Istnieje szereg mechanizmów obronnych chroniących nas przez zobaczeniem czegoś co mogło by być dla nas raniące, wymagające podjęcia trudnych decyzji. Mechanizmy obronne to inaczej metody radzenia sobie z wewnętrznymi konfliktami w celu ochrony nas samych, zmniejszenia lęku, frustracji czy poczucia winy. Na ogół są one nawykowe i zupełnie nieuświadomione. W pewnym nasileniu występują u praktycznie każdego z nas. Czerpiemy bardzo dużo korzyści z ich stosowania, są wręcz nam niezbędne aby radzić sobie z trudnościami dnia codziennego. Mechanizmy obronne są pewnym zniekształceniem rzeczywistości i stosowane nadmiernie lub nieadekwatnie do sytuacji mogą działać na naszą niekorzyść, utrudniać relacje, diagnozę rzeczywistości, rozwój, przystosowanie do zmieniającej się rzeczywistości.

Wyparcie, zaprzeczenie, reakcja upozorowana, projekcja, intelektualizacja to nazwy jednych z wielu opisanych przez psychologów mechanizmów obronnych.

Więc np. Jeżeli czegoś nie zauważasz, zapominasz ciągle o czymś to najprawdopodobniej będzie to wyparcie, jeżeli znajdujesz jakieś używki u Twojego 15 letniego dziecka i mówisz sobie „Każdy dzieciak w tym wieku próbuje różnych rzeczy i ma to nawet jakiś sen” i nie podejmujesz żadnej rozmowy to stosujesz racjonalizację, jeżeli wydzierasz się na partnera w domu po tym jak szef skrytykował niesłusznie i nie przebierając w słowach Twój projekt stosujesz tzw. projekcję.

Lęk przed zaakceptowaniem nowego nieznanego świata.

A wszystko to wynika także z lęku przed nowym, przed konfrontacją ze „smokiem”. I jak go zauważę to co z nim zrobię? Czy mam na tyle wewnętrznej siły aby się z nim skonfrontować? Co dalej?

Czy zawsze smok musi urosnąć.

O to chodzi żeby smok – nie urósł. Mały smok jest łatwiejszy do „ogarnięcia”. Warto więc go zauważyć i opanować kiedy jest jeszcze do opanowania. Wielki smok może poczynić tak duże spustoszenie, że trudno będzie temu zaradzić.

Zadaj sobie pytanie?

  • Czego nie chcesz zobaczyć?
  • Co powinieneś/warto zobaczyć?
  • I co na dzień dzisiejszy możesz w tej sprawie zrobić?

I jeszcze jedno ważne pytanie:

Jak dbać o siebie aby wzrastała nasza wewnętrzna siła aby widzieć rzeczy warte zobaczenia?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: